EGÉSZSÉGÜGYI NŐVÉR-TECHNIKUS

Az orvos első munkatársa a nővér. A nővér, aki nem csupán egy kisegítő, hanem igen jelentős feladatot és felelősséget tölt be a gyógyítás egész folyamatában, a diagnózis felállításától, a gyógyítás, a rehabilitáció és mindenképp a megelőzés területén egyaránt. A nővér, aki a legközvetlenebb és a leggyakoribb kapcsolatba kerül a beteggel, aki néha előbb vesz észre jeleket,  mint maga az orvos, akinek a szava döntő lehet abban, hogy beteg gyógyulni akarjon, vagy, hogy jobb kezelést kapjon. Minderre rátermettség, alapos képzettség és gyakorlati felkészültség szükséges. Az iskolának ez a legrégebb óta fennálló szakiránya, a legtöbb tapasztalattal, így méltán mondhatjuk, hogy egy érett és jól megalapozott hagyományra és minőségre épülő képzés biztosítja a nővér-technikus szakemberek formálódását.

Aki elvégzi ezt a négyéves középiskolát bármely kórház vagy egészségház bármelyik osztályán dolgozhat, valamint óvódákban foglakozhat olyan gyerekekkel kik még nem töltötték be e kétéves kort. A tanmenet lehetõvé teszi, hogy a diákok olyan alapos képzést kapjanak általános tantárgyakból, amely lehetõvé teszi hogy szinte bármely egyetemre bejussanak. Négy évig tanulják azanyanyelvetszerb nyelvet, idegen nyelvetfizikát, három évig a biológiát, kémiát, két évig a történelmet, matematikát. Egyéves tantárgyak a zenemûvészet, latin nyelv, pszichológia, informatika, képzõmûvészet, szociológia, filozófia, alkotmány és polgárjog stb.

A szaktantárgyak kõzül elsõnek az anatómia és fiziológia nevû tantárgyat kell megemlítenünk amely alapozó tantárgy. Iskolánk kitûnõen felszerelt anatómia tanteremmel rendelkezik ahol a diákok a legmodernebb multimédiás eszkõzõk segítségével tanulhatnak. A második évtõl kezdve következik a patológia, higiéna, gyógyszertan, járványtan, mikrobiológia, sebészet, belgyógyászat, neuropszichiátria, nõgyógyászat és szülészet, gyermekgyógyászat. A szaktantárgyak nagy része nem csak elméleti oktatást foglal magába. hanem gyakorlati oktatást és blokkórákat is. Legfontosabb gyakorlati tantárgy azegészségügyi ápolástan. Ápolástan órákon sajátítják el a diákok a szakma csínját-bínját. Az ápolástan szaktantermünk a legmodernebb taneszközökkel van felszerelve. A diákok babán, mûkaron gyakorolják a vérvételt, injekcióadást, katéterezást, infúzióadást stb.

A diákok a gyakorlati oktatást a második évtõl kezdve, a zentai kórházban és egészségházban végzik.

Meg kell említenünk még az elsõsegélyt, amellyel elsõ osztálytól kezdve barátkoznak a tanulók. A zentai Võrõskereszttel együttmûködve rendszeresen részt veszünk a helyi, vajdasági és országos versenyeken, rendezvényeken. Diákjaink közül évente több elõadó is kikerül.

Munkakör

Az egészségügyi nővér illetve technikus gondoskodik a betegek általános illetve speciális ápolásáról, kivizsgálásra illetve terápiára készíti elő a pácienst, megfigyeli a betegt, méri illetve követi a vitális funkciókat  (láz, pulzus, vérnyomás, légzés, testsúly stb.), laboratóriumi analízhez vizeletet, vért gyűjti be, elsősegélyt nyújt ha szükség van rá, egészségügyi felvilágosító tevékenységet folytat.

Pontszám

Tanév Minimum Maximum